Kontakta mäklaren för visning av tomten

Furusundsvägen 270

  • Pris: 1 600 000 kr eller högstbjudande
  • Tomtarea: 1 816 kvm

Naturskön tomt med havsutsikt på Langö

Välkommen till Langö - en plats att längta till året om! Med utsikt över det glittrande Långsundet erbjuds nu den sista av tre tomter som finns kvar till salu i detta attraktiva område. Tomten har ett högt och fritt sydvästläge som ger möjlighet till många soltimmar och en härlig utsikt över omgivningarna. Från tomtgränsen finns servitut som ger tillgång till marken ner mot vattnet. En kort promenad tar dig till solvarma klippor, en plats för morgondoppet, att bara sitta och njuta av lugnet havet ger eller varför inte en fika i kvällssolen.

Tomten ligger utanför detaljplanerat område, vilket ger goda möjligheter att skapa ett boende anpassat efter dina önskemål. Oavsett om du drömmer om ett charmigt fritidshus eller ett permanent hem finns här förutsättningar att förverkliga visionen och skapa något som harmonierar med den omgivande naturen.

En anlagd väg leder från den allmänna vägen hela vägen fram till tomten. Vattenförsörjning ordnas genom att man borrar en egen brunn och avlopp ansluts till ett gemensamt reningsverk som redan bekostats av säljaren.

Langö ligger längs den natursköna vägen till Furusund , endast ca 25 minuter från Norrtälje vilket gör det till ett perfekt läge för dig som vill kombinera skärgårdsidyll med närhet till service och kommunikationer.

Skyltar finns på plats – ta gärna en tur ut och upplev tomtens fina läge, utsikten och den rofyllda miljön på egen hand.

ANSVARIG MÄKLARE

EMELI SAND

Säljstöd/Reg. Fastighetsmäklare
Mäklarbyrån med flest rekommendationer per mäklare i Norrtälje kommun 6 år i rad, 2019-2024
enligt hittamaklare.se

Allmänt om fastigheten

  • Pris: 1 600 000 kr utgångspris
  • Fastighetsbeteckning: Svartnö 5:24
  • Upplåtelseform: Friköpt
  • Taxeringskod: 210, Småhusenhet, tomtmark
  • Taxeringsvärde: 1 760 000
  • Tomt: 1 816 m², Skogs-/naturtomt
  • Vatten/avlopp: Vatten saknas, köparen ombesörjer att borra egen brunn. Avlopp är ett reningsverk som är gemensamt för Svartnö 5:22, 5:23 samt 5:24. Säljaren har bekostat installation av reningsverk men köparen ombesörjer själv kostnad för dragning och anslutning till reningsverket från den egna tomten. Reningsverket är beläget på Svartnö 5:23, för mer info se avstyckningshandling.
  • Samfällighet, servitut, gem.anläggning, andra belastningar: Gemensamhetsanläggning: Norrtälje svartnö ga:11 (avser avloppsledning samt avloppslösning med reningsverk och tillhörande efterpoleringsbädd. I gemensamhetsanläggningen ska även ingå elmätare).
    Gemensamhetsanläggning: Norrtälje svartnö ga:12 (avser väg inom ett 8 meter brett område, mellan c och d (se avstyckningshandling), och inom ett 6 meter brett område, mellan d och e (se avstyckningshandling). Inom utrymmet ska även eventuella behövliga diken rymmas och vid infarten från den allmänna vägen är utrymmet bredare. I gemensamhetsanläggningen ska även ingå vändplan.
    Förmån: Officialservitut Avlopp, 0188-2022/134.2
  • Planförhållande: Utanför detaljplanerat område.

Driftskostnader (kr/år)

  • Utöver detta tillkommer en kostnad för fastighetsavgift/skatt : 17 600

Furusundsvägen 270

Langö

TACK

Tack för din intresseanmälan!

Vi kommer att kontakta dig men fram till dess kommer du att bli inbjuden via sms till en digital objektsbeskrivning och separat inloggning. Via den kan du bland annat även anmäla dig till visning, få tillgång till ytterligare dokument och följa hela processen på ett smidigt sätt.

Hälsningar från oss på Åhman Mäkleri

TACK

Tack för din intresseanmälan!

Vi kommer att kontakta dig men fram till dess kommer du att bli inbjuden via sms till en digital objektsbeskrivning och separat inloggning. Via den kan du bland annat även anmäla dig till visning, få tillgång till ytterligare dokument och följa hela processen på ett smidigt sätt.

Hälsningar från oss på Åhman Mäkleri

INTRESSEANMÄLAN

VILL DU SÄLJA DIN BOSTAD?

    Tack

    för att du kontaktar oss.
    Vi hör av oss till dig snarast möjligt
    för ett förutsättningslöst möte.

    Hälsningar från oss på Åhman Mäkleri

    Tack

    för att du kontaktar oss.
    Vi hör av oss till dig snarast möjligt
    för ett förutsättningslöst möte.

    Hälsningar från oss på Åhman Mäkleri