Intresserad av
en visning?

Kontakta mäklaren
för att boka tid
Högsta bud 1 750 000 kr
  • Budgivare 2: 1 750 000 kr 2025-06-01 11:15
  • Budgivare 1: 1 730 000 kr 2025-06-01 11:05
  • Budgivare 2: 1 700 000 kr 2025-05-31 17:02
  • Budgivare 1: 1 680 000 kr 2025-05-31 16:45
  • Budgivare 2: 1 650 000 kr 2025-05-31 13:25
  • Budgivare 1: 1 600 000 kr 2025-05-27 19:28

Görlaslingan 3 C

Görla Norrtälje

  • Pris: 1 695 000 kr
  • Månadsavgift: 2 640 kr
  • Antal rum: 2 rum och kök
  • Boarea: 54.4 kvm

Unikt boende med New England-känsla – liten men naggande god!

Det är något alldeles särskilt med att bo i ett hem där varje kvadratmeter är omsorgsfullt planerad – och just så är det här! Med sina 54,4 kvadrat fördelade på två charmiga plan, med bland annat mysiga snedtak och takkupa, bjuder denna lägenhet på en hemtrevlig och luftig känsla som få små bostäder kan matcha. Att bo här är som att ha en mysig egen vrå – men ändå med radhuskänsla.

Den gedigna New England-arkitekturen kombinerar klassisk karaktär med modern komfort – en stil som smälter perfekt in i Norrtäljes skärgårdsnära atmosfär. Inne möts du av en stilren och ljus interiör med hög standard. Trots den kompakta ytan är varje detalj genomtänkt för att maximera både funktion och trivsel. Den smarta planlösningen gör att varje hörn används till fullo.

Den egna tomten har flera uteplatser där du kan välja att njuta av både sol och skugga – perfekt för dig som älskar att odla eller bara vill ha en plats för lugna stunder utomhus. Egen bilplats som ingår i avgiften ger dessutom extra komfort i vardagen.

Det här är helt enkelt en unik möjlighet för dig som vill ha ett charmigt och lättskött boende i kompakt format med egen trädgård.

ANSVARIG MÄKLARE

MATTIAS ÅHMAN

Reg. Fastighetsmäklare/Delägare
NORRTÄLJES MEST REKOMMENDERADE MÄKLARE 7 ÅR I RAD, 2018-2024
enligt hittamaklare.se
FLEST SÅLDA BOSTADSRÄTTER I NORRTÄLJE KOMMUN 2013-2024
enligt hemnet.se
Mäklarbyrån med flest rekommendationer per mäklare i Norrtälje kommun 6 år i rad, 2019-2024
enligt hittamaklare.se

EXTRA KONTAKTPERSON

EMELI SAND

Säljstöd/Reg. Fastighetsmäklare
Mäklarbyrån med flest rekommendationer per mäklare i Norrtälje kommun 6 år i rad, 2019-2024
enligt hittamaklare.se
Välkommen till Görlaslingan 3 C och denna väldisponerade tvåa som bjuder på ett modernt boende med radhuskänsla. Den karaktäristiska New England-stilen med bland annat vit, liggande panel, spröjsade fönster och takkupa skapar mycket charm och dessutom ett unikt boende för Norrtälje. De två planen ger dig många olika möbleringsalternativ. Dessutom får du ett behagligt och energisnålt boende med golvvärme på entréplan och radiatorer på övre plan.

I Görla bor du med kort avstånd in till Norrtäljes stadskärna. Perfekt pendlarläge då du snabbt är ute med bil på motorvägen alternativt att du enkelt tar dig antingen med cykel eller till fots till södra infarten där pendlarbussarna går med korta intervaller. Mataffärer finns antingen vid Norrteljeporten eller vid Flygfältets handelsområde.

Hall/Kök

Ingång till lägenheten sker genom egen entré där du kommer in direkt till köket som har matplats för fyra personer. Fint ljusflöde genom fönster vid entrén, i trappa, ovanför diskbänken och även från vardagsrummet. Köket är välplanerat med gott om förvaring och bra arbetsytor för lägenhetens storlek. Köket är från Ballingslöv och vitvarorna från Siemens, köksluckorna är vita, släta, bänkskivor i grå laminat och ovanför arbetsytorna vitt kakel. Till detta rostfria vitvaror vilket ger ett modernt men samtidigt klassiskt och stilrent intryck. Vitmålade väggar och på golvet mörk parkett som ligger i hela lägenheten och skapar ett trevligt helhetsintryck. Från denna del nås duschrum och förråd som finns under trappan som leder dig till övre plan.

Vardagsrum

Vardagsrummet har plats för soffa och tv, från detta utrymme utgång till altanen och den egna trädgården.

Duschrum

Fräscht duschrum med helkaklade väggar i vitt och mörkt klinkergolv. Duschrummet har dusch med vikbara väggar, tvättställ med kommod och spegelskåp med belysning. Här finns även tvättmaskin och frånluftvärmepumpen placerad.

Allrum/Sovrum

Via trappa når du det övre planet som bjuder på många olika möjligheter, här finns plats för både dubbelsäng och hemmakontor. För den som hellre vill ha ett mysigt tv-rum så går det att placera där sängen står idag. Här uppe finns ytterligare karaktär tack vare snedtak och takkupa. Dessutom möjlighet till bra förvaring i klädkammare som kan inredas efter eget tycke.

Allmänt

  • Pris: 1 695 000 kr Utgångspris
  • Boarea: 54,4 kvm
  • Källa: Föreningens information
  • Antal rum: 2 rum och kök
  • Hiss: Nej
  • Månadsavgift: 2 640 Inkl p-plats, förråd och sophämtning
  • Andel i förening: 5,25919%
  • Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning: 511 295 kr
  • Kommentar till nettoskuldsättningen: Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning är beräknad utifrån 2024:s årsredovisning.
  • Andel av årsavgift: 5,20045%
  • Pantsättning: Lägenheten är pantsatt
  • Överlåtelseavgift: Föreningen tar ut en överlåtelseavgift om 735 kr som betalas av köparen
  • Pantsättningsavgift: Föreningen tar ut en pantsättningsavgift om 588 kr som betalas av köparen
  • Beskrivning uteplats: Lägenheten har totalt tre uteplatser, alla i anslutning till varandra men som gör att du har möjligheter till sol stora delar av dagen vilket gör att du kan välja om du vill njuta av solen eller sitta mer i skuggan. Vid entrén finns dels som en förstukvist men också en uteplats, på sidan om huset och med utgång från vardagsrummet finns en och i anslutning till den finns ytterligare en placerad närmare tomtgränsen.

    Lägenheten har förutom uteplatserna en egen liten trädgård med lite gräsyta som avgränsas mot grannar och övriga området med häck. På tomten finns också förrådsbyggnad med högt i tak.
  • Beskrivning bilplats : Till lägenheten hör en bilplats, placerat i nära anslutning. Ingår i månadsavgiften.
  • Tv och Bredband: Bostäderna är anslutna till Telia öppen fiber. Abonnemang tecknas utav bostadsrättsinnehavaren.
  • Övrigt: Observera att lägenheten betecknas som en trea i föreningens register.

Byggnad

  • Byggnadstyp: Flerfamiljshus
  • Byggnadsår: 2018
  • Fönster: 3-glas
  • Uppvärmning: Frånluftsvärmepump
  • Övriga byggnader/utrymmen: Utvändigt förråd som ligger på egna tomten och har bra volym med högt i tak.
  • Energiklass: Byggnaden har energiklass C på en skala A-G
  • Energideklaration: Utförd 2021-09-21

Förening

  • Namn: Brf Sjösidan Norrtälje
  • Antal lägenheter: 10
  • Allmänt om föreningen: Föreningen består utav tre radhuskroppar i New Englandstil som stod färdigställda 2018 med 10 st bostadsrättsradhus. Fördelningen utav bostäder är 8 st 5 rum och kök samt 2 st 3 rum och kök. Till varje bostad tillhör en bilplats, utvändigt förråd samt upplåten mark i anslutning till bostaden.
  • Tv och bredband: Bostäderna är anslutna till Telia öppen fiber. Abonnemang tecknas utav bostadsrättsinnehavaren.
  • Parkering: Till varje bostad hör en bilplats.
  • Renoveringar: 2022: Kompletterande dränering 3C-3D (garantiåtagande).
    2023: Reparation efter vattenläckage i Lgh 3B.
    2024: Reparation av trasiga takpannor.
  • Föreningens ekonomi: Föreningen sänkte avgifterna med 21% 1/11-24 och 5% 1/12-24. Enligt kontakt med föreningen 16/5-25 finns inga beslutade avgiftsförändringar.
  • Äger föreningen marken?: Ja.

Driftskostnader (kr/år)

Ägarens nuvarande kostnader med 1 personer i hushållet.
  • Elförbrukning: 7 800 kr
  • Uppvärmning: 4 200 kr
  • VA-förbrukning: 6 096 kr
  • Försäkring: 1 800 kr
  • Summa: 19 896 kr
  • Kommentar: Vatten debiteras utav föreningen genom schablon som avläses 1gång/år.
  • Nätbolag: Norrtälje energi
  • Elleverantör: Rebell
  • Elförbrukning: 468 kWh/år

Område

  • Allmänt: I Görla bor du i ett familjevänligt område där det nästan känns som att du bor på landet fast du bor i stan. I direkt anslutning till området finns ett fint litet skogsområde där du kan plocka blåbär och i närheten finns Mellingeholm med fina promenad- och löpstigar. Vill du hellre röra dig mot Campus och motionsspåren där så har du det på bekvämt avstånd från huset.

Görlaslingan 3 C

Görla

TACK

Tack för din intresseanmälan!

Vi kommer att kontakta dig men fram till dess kommer du att bli inbjuden via sms till en digital objektsbeskrivning och separat inloggning. Via den kan du bland annat även anmäla dig till visning, få tillgång till ytterligare dokument och följa hela processen på ett smidigt sätt.

Hälsningar från oss på Åhman Mäkleri

TACK

Tack för din intresseanmälan!

Vi kommer att kontakta dig men fram till dess kommer du att bli inbjuden via sms till en digital objektsbeskrivning och separat inloggning. Via den kan du bland annat även anmäla dig till visning, få tillgång till ytterligare dokument och följa hela processen på ett smidigt sätt.

Hälsningar från oss på Åhman Mäkleri

INTRESSEANMÄLAN

VILL DU SÄLJA DIN BOSTAD?

    Tack

    för att du kontaktar oss.
    Vi hör av oss till dig snarast möjligt
    för ett förutsättningslöst möte.

    Hälsningar från oss på Åhman Mäkleri

    Tack

    för att du kontaktar oss.
    Vi hör av oss till dig snarast möjligt
    för ett förutsättningslöst möte.

    Hälsningar från oss på Åhman Mäkleri